EGU - About EGU - Elections - EGU Election Autumn 2014

European Geosciences Union

www.egu.eu

EGU logo

EGU Election Autumn 2014

The EGU Election Autumn 2014 for the next Treasurer and Division Presidents was closed on 01 December 2014. We would like to thank each of the candidates for their initiative in standing for the election. We also sincerely thank all those EGU members who used their voting right. Active participation in elections ensures continuation of the well-established bottom-up structure of our Union!

In total, we received 1484 ballot papers. Please see the results below.

EGU Treasurer 2015-2017

Patric Jacobs
Patric Jacobs
54.0 %
802 votes
Alexander Rudloff
Alexander Rudloff
41.3 %
613 votes

Patric Jacobs was elected as the EGU Treasurer for the term 2015-2017. Patric Jacobs will be inaugurated during the EGU plenary meeting on 13 April 2015 in Vienna, Austria.

EGU Division Presidents 2015-2017

All Division presidents will be inaugurated during the EGU plenary meeting on 13 April 2015 in Vienna, Austria, with the term lasting for two years from inauguration.

Atmospheric Sciences (AS)

Annica Ekman
Annica Ekman
62.2 %
324 votes
Costas Varotsos
Costas Varotsos
22.3 %
116 votes
Jošt Valentin Lavrič
Jošt Valentin Lavrič
15.0 %
78 votes

Biogeosciences (BG)

Alina Stadnitskaia
Alina Stadnitskaia
95.8 %
136 votes

Climate: Past, Present & Future (CL)

Thomas Blunier
Thomas Blunier
98.5 %
198 votes

Cryospheric Sciences (CR)

Jürg Schweizer
Jürg Schweizer
77.8 %
119 votes
Xiao Cunde
Xiao Cunde
21.6 %
33 votes

Earth and Space Science Informatics (ESSI)

Joan Masó
Joan Masó
96.5 %
55 votes

Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)

Angelo De Santis
Angelo De Santis
85.9 %
73 votes

Energy, Resources and the Environment (ERE)

Christopher Juhlin
Christopher Juhlin
98.6 %
71 votes

Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)

Mike Burton
Mike Burton
98.1 %
104 votes

Geodesy (G)

Michael Schmidt
Michael Schmidt
98.7 %
78 votes

Geodynamics (GD)

Irina M. Artemieva
Irina M. Artemieva
97.6 %
124 votes

Geomorphology (GM)

Peter van der Beek
Peter van der Beek
40.5 %
94 votes
Arjen Stroeven
Arjen Stroeven
32.8 %
76 votes
Tony Brown
Tony Brown
26.3 %
61 votes

Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)

Francesco Soldovieri
Francesco Soldovieri
100.0 %
49 votes

Hydrological Sciences (HS)

Elena Toth
Elena Toth
65.2 %
257 votes
Laurent Pfister
Laurent Pfister
34.3 %
135 votes

Natural Hazards (NH)

Giorgio Boni
Giorgio Boni
51.8 %
117 votes
Janusz Wasowski
Janusz Wasowski
47.8 %
108 votes

Nonlinear Processes in Geosciences (NP)

Shaun Lovejoy
Shaun Lovejoy
97.5 %
77 votes

Ocean Sciences (OS)

Peter Brandt
Peter Brandt
98.2 %
108 votes

Planetary and Solar System Sciences (PS)

Özgür Karatekin
Özgür Karatekin
97.3 %
72 votes

Seismology (SM)

Paul Martin Mai
Paul Martin Mai
100.0 %
74 votes

Soil System Sciences (SSS)

Saskia Keesstra
Saskia Keesstra
98.5 %
132 votes

Solar-Terrestrial Sciences (ST)

Margit Haberreiter
Margit Haberreiter
37.0 %
71 votes
Philippe C. Escoubet
Philippe C. Escoubet
34.4 %
66 votes
Olga Malandraki
Olga Malandraki
28.1 %
54 votes

Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)

Helmut Weissert
Helmut Weissert
63.2 %
86 votes
Guilhem Douillet
Guilhem Douillet
36.8 %
50 votes

Tectonics and Structural Geology (TS)

Susanne Buiter
Susanne Buiter
98.0 %
147 votes

[ Back ]